Vystúpte zo zóny komfortu
Páči sa Ti článok? Klikni na srdiečko 31Na začiatok malé objasnenie. Slovné spojenie „Zóna komfortu“ v tomto článku znamená: veci/činnosti, ktoré Vám robia radosť a nie sú pre Vás príťažou. Ale poďme už na to.
Možno vetu z nadpisu poznáte z rôznych motivačných článkov alebo kníh o podnikaní.
Čo pre Vás znamená „Vystúpte zo zóny komfortu“ ?
Zaužívaná interpretácia hovorí „Rob veci, ktoré nemáš rád.“ Proste sa zober a urob aj veci, ktoré sú Ti proti srsti, len aby si sa prekonal a urobil niečo, čo pre Teba nie je pohodlné (komfortné). Často možno ide o veci, s ktorými nie tak celkom súhlasíme a máme určité pochybnosti, či sú správne. Jednoducho to nesúznie s našimi zásadami a ideálmi.
Pravdupovediac, neviem aký účel má táto myšlienka. Osobne mám skúsenosť, že ak robím veci s ktorými nesúhlasím, tak sa väčšinou nepodaria. A ak robím veci, ktoré síce nie sú proti mojim zásadám, ale nebavia ma, tak ich „odbijem“. Proste ich urobím čo najrýchlejšie (čo nemusí nutne znamenať nekvalitne), len aby som ich mal z krku. Je to síce chvíľkové „vystúpenie zo zóny komfortu“, ale jeho nevýhodou je, že človek sa potom ponáhľa rýchlo, čo najskôr, späť do toho svojho pohodlného kresla. To nepovažujem za úplne správne, pretože veci, ktoré robíme, by nám mali prinášať radosť. Nie odpor.
Avšak zaužívaná interpretácia má (minimálne) jedno pozitívum. Cez túto metódu sa môžete naučiť mať radi veci, ktoré ste predtým radi nemali. Ako napríklad ja a taká triviálna záležitosť, akou je umývanie riadu. Neznášal som ho od mala a vyhýbal som sa mu, ako sa len dalo. Istý čas som bol nútený ho umývať a bola to pre mňa hotová tortúra. Rozmýšľal som, čo môžem spraviť, aby som ho mal aspoň trošilinku rád – ale nebolo na tom nič príjemné. Potom som na niečo narazil. Začal som si popri umývaní riadu púšťať prednášky na CD. Spojil som „užitočné a nepríjemné“ s „užitočným a príjemným“.
Zaujímavé, začal som sa na umývanie riadov tešiť – naučil som sa mať rád samotnú činnosť bez pridanej hodnoty (teda bez počúvania CD). Vďaka tomu, že som si obľúbil jednu časť, môj pohľad sa zmenil a začal som mať rád aj to ostatné.
„Vystúpenie zo zóny komfortu“ podľa mňa znamená len jedinú vec – že ak má ísť človek za tým, čo mu prináša radosť, bude musieť po ceste prekonať aj veci, ktoré mu nie sú celkom príjemné. Napríklad ako hubár, ktorý miluje zbieranie húb a vôňu ranného lesa, ale neznáša skoré ranné vstávanie. Čo však s tým? Ak chce človek cítiť nádhernú rannú vôňu lesa, jediné, čo mu zostáva, je nastaviť si budík, obliecť sa, nasadiť si topánky a vykročiť do lesa. Je to určité vystúpenie zo zóny komfortu, ale robíme ho preto, aby sme dosiahli radosť, potešili sa z krásnej prírody a nazbierali huby. Len pri tom neprekračujeme žiadne svoje ideály ani zásady.
Rovnováha musí byť
Moja interpretácia? Tak ako vždy, netreba sa na veci pozerať len ako na „čierne a biele“.
Ja do toho „svojho“ pohľadu často vmiešavam i ten kus zo zaužívaného pohľadu, ktorý je podľa mňa pozitívny. Teda ak na ceste za svojim cieľom robím veci, ktoré ma nie celkom bavia, vždy sa na nich snažím nájsť niečo pozitívne a obľúbiť si ich. Nájsť ten dôvod, prečo je to super.
Ak sa naučíte milovať činnosti, ktoré ste pred tým nemali radi, Váš život sa na 100% stane viditeľne ľahším.
Áno – vždy keď opustíme svoju „zónu komfortu“ (teda veci z ktorých máme radosť), už to nie je dobré, necítime sa z toho v pohode. Ak však dokážete svoju zónu komfortu „rozšíriť“ o veci, ktoré Vás doteraz nebavili, dostanete do rúk mocný nástroj, pretože sa z nich razom stanú veci, ktoré Vás bavia.
A ak budete robiť veci, ktoré Vás bavia, budete v nich dobrí a bude sa Vám dariť. Možno nie vždy a možno to ani nebude ľahké. To nikdy nesľubujem. Ale aj keď sa Vám to nepodarí – tak aspoň robíte niečo, čo Vás baví!
Autor zle pochopil myšlienku vety. V žiadnom prípade nejde o to, aby sme robili veci, s ktorými nesúhlasíme. To by ani nedávalo zmysel. Veď prečo by sme mali napríklad niekomu ubližovať, keď s tým nesúhlasíme. Idea spočíva v tom, aby sme sa prekonali robiť veci, ktoré musíme, ale nám sa napríklad nechce a preto ich ani nespravíme, lebo je to pre nás pohodlnejšie/komfortnejšie, než aby sme sa prekonali (vystúpili zo zóny komfortu).
Toľko moja konštruktívna kritika, web som objavil len včera a do zajtra ho asi aj stihnem celý prečítať. Zaujímavé články a témy, držím palce aby nezapadol prachom po čase.
Marek, ďakujeme za názor. Článok sme písali podľa toho, ako to chápeme a vnímame my, uznávam, že sa to líši od všeobecného ponímania :)
Sme radi, že sa ti Motivátor páči, určite nezapadne prachom :)
Takyto web nezapadne prachom, lebo je uzitocny pre Slovensko.