Treba tvrdo pracovať, aby som dosiahol svoje ciele?
Páči sa Ti článok? Klikni na srdiečko 4Často počúvam nahrávku, ktorá sa volá „6 pravidiel úspechu Arnolda Schwarzeneggera“.
Je to fakt skvelá nahrávka a odporúčam ju každému, aj keď niektoré veci netreba brať doslovne.
Bola vytvorená hlavne pre „musclemakerov“, takže pre potreby podnikania a iných oblastí je dobré ju vnímať trocha inak.
Nájdete na nej aj pravidlo č. 5, ktoré hovorí: „Daj do toho všetko. Nikto nikdy nič nedosiahol bez tvrdej práce.“
Najprv som sa proti tomu búril. Nie že by som mal problém dať do toho všetko, ale mojou definíciou tvrdej práce bola „lopata“, resp. fyzická drina, čo sa nijak nespájalo s mojou predstavou o živote. Potom som si však spomenul na svoju vlastnú situáciu z pred dvoch rokov (teraz už vlastne troch), keď som rozbiehal svoju firmu. Mali sme zaplatené prezentačné miesto na knižnom veľtrhu Bibliotéka, a krátko pred termínom začiatku nám zavolal dodávateľ, že nám tovar dodať nestihnú. Takže sme nemali tovar na predaj. Nastalo dosť hektické obdobie. Denno-denne sme riešili všetky náležitosti, niekedy aj do druhej – tretej hodiny ráno. Od rána do večera sme balili kusy, aby boli pripravené na predaj, a nakoniec sme ešte 4 dni „kmitali“ pri našom stánku. Navyše sme chceli využiť vianočný čas, boli sme preto každý týždeň v decembri na nejakej akcii. Keď sa na to takto spätne pozerám, bola to poriadna drina. Ale hlavne to bola strašná radosť. Doteraz na to spomínam ako na najlepšie obdobie. Bavilo ma to ako nič na svete, a určite by som to za nič nevymenil.
Tie začiatky, ten zápal do práce, to vzrušenie – to sú tie najlepšie pocity.
Podľa mňa je TO totiž o TOm, robiť TO, čo milujete.
Najkrajšie TO vystihol Steve Jobs, tak na chvíľu nechám hovoriť jeho:
Jediný spôsob, ako robiť skvelú prácu, je milovať TO, čo robíte. Ak ste to nenašli, hľadajte ďalej. Neprestávajte. Tak ako všetko, čo ide zo srdca, budete vedieť, keď to nájdete. A tak ako každý dobrý vzťah, aj tento sa bude s pribúdajúcimi rokmi zlepšovať a zlepšovať. Takže sa nezastavujte, pokým TO nenájdete. Neprestávajte hľadať.
Uvedomil som si, že „tvrdá práca“ neznamená nič nepríjemné. Ak aj robíte tvrdo a dlho, ale baví Vás to, je to radosť. A je jedno, či lopatujete, záhradkárčite, podnikáte, alebo pracujete v kancelárii.
Ak Vás to baví a nerozmýšľate, či budete robiť celú noc alebo len „nadčas“, prosto je to radosť z práce samotnej, budete pracovať s nadšením.
Najväčšia „sranda“ na tom celom je, že s najväčšou pravdepodobnosťou budete v oblasti, ktorá Vás baví, aj najviac úspešní. Jednoducho už len pre to, že nerobíte „z donútenia“. No a určite sa do svojho segmentu aj najviac vyznáte, takže budete svojim zákazníkom podávať len tú najlepšiu službu. Napríklad si predstavte zapáleného rádioamatéra – v tomto prípade skôr rádioprofesionála, ktorý predáva v rovnomennom obchode. Vášeň pre elektronické zariadenia mu srší z očí, vždy Vám s radosťou odpovie na všetky otázky a pomôže. Kam pôjdete, keď budete potrebovať niečo od elektroniky. Niekde do NAY, alebo k nemu ?
Nechcem Vám nahovárať, že všetko pôjde ako po masle. Možno áno a nie je to nepravdepodobné. Ale možno sa vyskytnú nejaké problémy. A vtedy sa ukáže, či ste si skutočne vybrali TO, čo milujete. A možno Vás práca prestane baviť, alebo dokonca začne otravovať. Vtedy je na mieste „pozrieť sa“ srdcom na to, čo robíte. Ak cítite: „Áno, to je to, čo chcem robiť “, tak pokračujte a nevzdávajte sa!! Vytrvalosť je jednou z najdôležitejších „cností“ každého, kto chce niečo dosiahnuť. Pamätáte na Edisona, ktorý „našiel 1000 riešení ako to nefunguje“? Bez vytrvalosti tohto jediného muža, by sme boli ešte stále (nezdá sa to, ale aj obrazovka počítača sú vlastne malé žiarovky) v 19. storočí.
Neviem, aké sú Vaše ciele. Či už ste človek, ktorý chce mať milujúcu rodinu, alebo človek, ktorý chce zmeniť svet (a myslím si, že obidve veci majú rovnakú hodnotu), Vaša vytrvalá práca na cieli, ktorý milujete a chcete ho splniť z celého srdca, nech už tú prácu druhí označujú za akokoľvek „tvrdú“ a cieľ za akokoľvek hodnotný, Vás k nemu určite privedie.
Viem to.
Diskusia
K článku zatiaľ nie sú žiadne komentáre, chcete pridať prvý komentár?