Nechaj prehovoriť svoje srdce.
Páči sa Ti článok? Klikni na srdiečko 40Ak si celý náš život rozmeníme úplne na drobné, tak zistíme, že sa vlastne skladá z rozhodnutí. Zoberiem si toto tričko, alebo to druhé? Pôjdem autom, alebo vlakom? Vezmem si dáždnik, alebo nie? Prijmem túto ponuku na zamestnanie? Prihovorím sa tomuto človeku? Prečítam si túto knihu, alebo urobím za ten čas niečo iné? Pustím sa do tohto projektu? Spravím to takto, alebo takto? A tak ďalej.
Viac dobrých rozhodnutí = lepší život
Každý náš deň je séria rozhodnutí (napríklad také dôležité rozhodnutie ako „vyteperím sa vôbec z tej postele?“), ktoré dohromady tvoria náš život. Keď sa nad tým zamyslím, tak zrejme podľa toho, ako kvalitné rozhodnutia v živote robíme, tak kvalitný náš život je. Čím viac kvalitných rozhodnutí v živote robíme, tým kvalitnejší život je. A naopak – čím menej kvalitných (nižšej kvality), a menej kvalitných (menšie množstvo) rozhodnutí robíme, tým je náš život menej kvalitný. Takže, ak chce človek žiť kvalitný život, mal by robiť čo najviac kvalitných rozhodnutí, a čo najmenej tých málo kvalitných.
Ale ak je to skutočne tak, potom sa ukazuje jedna úplne jednoduchá otázka – ako môže človek robiť čo najviac kvalitných rozhodnutí vo svojom živote? To je otázka, o ktorej sa už za ľudskú históriu popísali štósy kníh a hromady zvitkov, takže by bolo odo mňa veľmi trúfalé povedať, že viem ako. Ale jednu vec som si všimol – a to, že ľudské rozhodnutia (alebo aspoň tie moje) sa dajú rozdeliť na dva hlavné druhy: tie z mozgu, a tie zo srdca.
Rozhodnutia z mozgu sú tie, nad ktorými sa zamyslíte, a na logickej úrovni sa rozhodnete – takto, alebo takto. Vidím, že vonku prší, a tak si vezmem dáždnik.
Na rozdiel od toho, rozhodnutia zo srdca sú také, ktoré nemáte úplne „pod kontrolou“. Nemyslím tým hneď napríklad stav, keď sa do niekoho zaľúbite a úplne sa odstrihávate od nejakej „rozumnej“ roviny. Ale sú to aj veci, pri ktorých ani tak úplne neviete, prečo ste sa tak rozhodli. Proste ste to tak pocítili ako správne, a tak ste to urobili. Impulz prichádza odniekiaľ z väčšej hĺbky. Napríklad, keď ani neviete prečo ste sa rozhodli ísť tou dlhšou cestou, namiesto použitia diaľnice, ale nakoniec odhalíte nádhernú prírodu.
Mojim favoritom sú síce rozhodnutia cez srdce, ale nechcem veľmi hodnotiť, či je jeden druh rozhodnutí lepší ako druhý, pretože každý má svoje miesto. Sú však isté veci, ktoré sú neodškriepiteľné.
Napríklad to, že Váš mozog je ako advokát. Bude obhajovať ktorúkoľvek stranu. Nechajte ho obhájiť rozhodnutie A, a nájde 10 dôvodov, prečo si vybrať možnosť A. Potom sa pozrite na možnosť B, a Váš mozog nájde 10 dôvodov, prečo si vybrať možnosť B. Pravdupovediac, mozog sa sám nerozhoduje. A ak sa nám aj zdá, že sa rozhodol, tak to bolo vždy na základe nejakých podvedomých preferencií, pretože z logického hľadiska dokáže vo veľkom množstve prípadov obhájiť obe strany. Naše logické uvažovanie mozgom nemusí byť až také logické, ako sme si o ňom mysleli.
No na druhú stranu, všimol som si, že rozhodnutia srdcom majú jednu výhodu – málokedy ich človek ľutuje. A ak sa aj stane, že prinesú niečo na prvý pohľad nepríjemné, vždy sa to nakoniec premení na výhodu. S odstupom času človek vždy vidí, ako bolo dôležité, že sa rozhodol práve takto, lebo ho to prinieslo tam, kde je teraz. Že ho tento problém uchránil pred niečím oveľa horším, alebo ho tento problém priniesol k tejto príležitosti. Pozor, majú tiež nevýhodu – musíte si byť istí, že skutočne ide o rozhodnutie srdca. Niekedy sa totiž stáva, že sa nejako rozhodnete na logickej úrovni, a potom si myslíte, že to prišlo zo srdca. Ale skutočný pôvodca je mozog. Také môžu byť zradné.
Správne rozhodnutia neexistujú
V skutočnosti NIKDY (skutočne nikdy) nevieme, ktoré rozhodnutie je správne – až do momentu, kedy neležíme na smrteľnej posteli, a nevidíme do všetkých koncov nášho života. Až vtedy môžeme povedať, že toto bolo fajn, a toto nie. Pretože až vtedy človek vidí všetky súvislosti, ako sa celý ten pletenec zorganizoval, a čo ktoré rozhodnutie prinieslo.
Keď nevieme, ktoré sú správne a ktoré nie (pretože nevidíme do všetkých koncov), ako môžeme určiť, ktoré rozhodnutia sú kvalitné, a ktoré nie? Jednoducho – nemôžeme to určiť. A preto je podľa mňa lepšie robiť rozhodnutia, s ktorých sa Vy vnútorne cítite v pohode. Pretože aj tak neviete, či ste sa rozhodli správne – tak prečo sa pre ne ešte trápiť? Keď už nič iné, tak z nich máte aspoň dobrý pocit, a nejdete proti sebe samému. To je jedna z výhod rozhodovania sa srdcom. Vždy sa z toho cítite dobre.
Pozor, musíte si na tomto mieste uvedomiť, že Vaše rozhodnutie môže obsahovať aj nepríjemné časti, pretože sú tu veci, ktoré napríklad nechcete konfrontovať. Aj to správne (teda to, ktoré vnútorne cítite ako správne) rozhodnutie nemusí byť vždy „med lízať“. Výsledok však za to stojí, a práve ten výsledok považujete za správny.
Takže na záver – vo svojom živote musíme urobiť veľa rozhodnutí. Na niektoré z nich sa hodí mozog, avšak na väčšinu je lepšie použiť srdce. Pretože aj keď rozhodnutia zo srdca možno nebudú vždy tie najlogickejšie a najprínosnejšie, budete sa vďaka nim môcť pozerať na seba s veľkou sebaúctou, pretože robíte tie veci, ktoré považujete za správne. No a ja si myslím, že to je jeden s najlepších pocitov, aký budete môcť zažiť.
Foto: goodfon.com
Diskusia
K článku zatiaľ nie sú žiadne komentáre, chcete pridať prvý komentár?