Na začiatok stačí málo
Páči sa Ti článok? Klikni na srdiečko 34Máte nápad, ktorý chcete zrealizovať, ale zdá sa Vám to ako priveľký kúsok? Že je to niečo, čo by nezvládol človek sám? Že by ste potrebovali veľa peňazí, veľa ľudí alebo veľa času? Pozrite sa na to z iného pohľadu a možno zistíte, že to nebude až také zložité, ako sa na prvý pohľad zdá.
Na prvý pohľad sa totiž veci väčšinou zdajú ako „celky“ – teda ako hotové, ohraničené a uzatvorené jednotky. Ale aj keď sa pozriete na čokoľvek – napríklad na oceľovú stenu poriadne podrobne, zistíte, že vlastne vôbec nie je pevná. Keď zoberiete dostatočne silný mikroskop, zistíte, že sa skladá z desiatok miliárd jednotlivých atómov a ešte nespočetne viac elektrónov, protónov a neutrónov. Všetko sa vždy skladá z menších častí – a tak je to aj s akýmikoľvek veľkými plánmi, úlohami a cieľmi.
Ako povedal Lao-c’:
Aj ďaleké cesty začínajú prvým krokom.
Nech sa už Vám zdá Vaša úloha (cieľ) akokoľvek veľká, vždy sa skladá z malých krokov, ktoré samé osebe nie sú väčšinou až také ťažké. Niektoré kroky sú väčšie, iné menšie, ale stále sú to len samostatné kroky. A keďže všetky kroky bude skôr či neskôr potrebné spraviť, tak sa do nich môžete pustiť už teraz.
Každý plán má totiž časti, ktoré budete tak či tak musieť urobiť sami. Sadnúť si za dosku a niečo nakresliť alebo vyrobiť prototyp, nájsť správnych ľudí, začať budovať komunitu, ale môžu to byť aj drobnosti, ako napríklad zaplatiť webový priestor. Tie za Vás nik (aspoň v začiatkoch) neurobí. Ak si myslíte, že keď nájdete ľudí, tak sa to celé rozbehne a oni za Vás urobia všetko potrebné, tak vedzte, že to nie je celkom pravda. Teda aspoň pre mňa to tak nefunguje. Už len z jedného základného dôvodu – najdôležitejší je totiž začiatok. V ňom dávate biznisu život, v ňom do neho „očkujete“ všetky pravidlá, zásady a hlavne svoju osobnosť, ktorá bude do budúcna veľa znamenať. Nemali by ste nechať niekoho iného, aby to urobil za Vás, pretože potom to už nebude „Vaša firma“. Bude to firma, ktorej ste majiteľom – a to je veľký rozdiel.
Čo zvládnete sami?
Ak máte veci, o ktorých si myslíte, že ich sami nezvládnete (napríklad urobiť si webovú stránku alebo niečo nakresliť, navrhnúť), radím Vám – len to skúste. Vyskúšajte si to, o čom si myslíte, že nezvládnete. Možno nakoniec zistíte, že to nielen zvládnete, ale ste v tom skutočne dobrý! Ja sa takto pomaly zlepšujem v kreslení, práci s počítačovou grafikou a tvorení webu. Ešte pred polrokom by som nebol povedal, že sa do toho pustím sám. Chcel som to mať urobené „profesionálmi, ktorí sa vyznajú“. Zistil som však, že to zo začiatku nepotrebujem. Na začiatok stačí aj „verzia 0.5“. Nepotrebujete mať všetko dokonalé – zlepšovať sa dá časom. Hlavne sa nezaseknite a choďte ďalej, lebo zastavenie je to najhoršie, čo sa môže stať. Orežte celý projekt na funkčný základ a pracujte na ňom.
Pustite sa do všetkého, o čom si myslíte, že nedokážete, a zažijete jeden z najlepších pocitov pri podnikaní – uvedomenie si vlastných schopností. Pocit keď zistíte, že aj sami ste schopní urobiť a vymyslieť obstojné veci. Možno nie sú dokonalé, ale sú aspoň „dobré“ – a to na začiatok stačí.
Samozrejme sa tento princíp nedá použiť vždy. Ak potrebujete 10 000 alebo možno 100 000 eur a nemáte ani floka, tak sa Vám veci zdajú ako nemožné. Ale práve vtedy je čas zamerať sa na tie malé časti. Veľké veci môžu počkať. Pomaličky prikladajte kamienky dennodennej práce do mozaiky Vášho cieľa a nakoniec ho dosiahnete. Možno to bude trvať krátko, možno niekoľko rokov a možno desaťročí (ak máte fakt veľký cieľ). Ale dá sa to. Ak budete pracovať na tom, čo chcete dosiahnuť, s dostatočným zanietením a dobrým nastavením mysle, časom prídu aj všetky „zdroje“ (ľudia, peniaze, technológia), ktoré sa Vám teraz zdajú nedosiahnuteľné.
Alebo možno zistíte, že sa to dá všetko urobiť omnoho jednoduchšie a ľahšie.
Podstatné je začať. Bez toho, aby ste naštartovali motor, sa z garáže nepohnete. A nielen začať, ale hlavne pokračovať. Každý deň kúsok po kúsku robiť činnosti smerom k dosiahnutiu cieľa. Ak budete dostatočne vytrvalí (pozor, nie tvrdohlaví – to je niečo iné, aj keď to do toho z časti patrí), nakoniec tam určite dôjdete.
Diskusia
K článku zatiaľ nie sú žiadne komentáre, chcete pridať prvý komentár?