5 prikázaní pre úspešné uplatnenie sa v praxi
Páči sa Ti článok? Klikni na srdiečko 12Ak ste študentom alebo čerstvým absolventom, je možné, že si prácu po skončení školy hneď nenájdete. A niet sa čomu diviť: v školách sa učíme samú teóriu, mnohokrát vytrhnutú z reality, kedy sa učíme o veciach to, čo už ani platiť nemusí alebo v praxi funguje inak. Máme tu aj čisto teoretické odbory, kde je prakticky možné sa uplatniť len v akademickej sfére a vede. Chýba prax a kde aj je prax súčasťou výučbového plánu, v predpísanom rozsahu jednoducho nestačí.
Slovenské školstvo sa pod uplatniteľnosť absolventov negatívne podpisuje, ale nenesie celú vinu. Problémom však nie je, že sa učíme teórii, chybou je, že (nielen) učitelia študentom príliš málo opakujú, že byť dobrým študentom jednoducho nestačí, že ak chcú niečo v živote dosiahnuť, musia sa snažiť viac a ideálne začať už počas štúdia. V opačnom prípade vám ako študentovi po štátniciach (resp. maturite) zostáva len navštíviť úrad práce a navštevovať ho, kým prácu nenájdete. A chybou nie je to, že ste si vybrali nesprávny odbor, ale že nerobíte nič navyše. Úrad práce by mal byť pre vás poslednou možnosťou. Nasledujte tieto základné prikázania, vďaka ktorým budete dobre vybavení do prvého skutočného zamestania po škole.
Prikázanie prvé: ŠTUDUJTE TO, ČO VÁS BAVÍ.
Nemusí to byť (a je dosť veľká šanca, že nebude) rovnaká oblasť, v ktorej sa uplatníte. Ak budete študovať to, čo vás zaujíma, nebudete chodiť do školy nasilu, budete viac zanietený a zrejme sa i viac naučíte. Aj keď to bude neuplatniteľná filozofia. Nevyberajte si odbor preto, že je ľahký, ale podľa svojich záujmov a plánov do budúcnosti.
Prikázanie druhé: ZÍSKAVAJTE PRAX UŽ POČAS ŠTÚDIA.
Nájdite si prácu alebo brigádu. Samozrejme, ak študujete napríklad medicínu alebo kvantovú fyziku a nie ste génius, môže byť obtiažne zvládať oboje, ale dá sa to. Nemusíte pracovať denne, aj jeden deň do týždňa (napríklad cez víkend) spraví divy. V práci (každej jednej) získate skúsenosti a znalosti, ktoré vás v škole neučia. Alebo vám vari na prednáškach hovoria o všetkých tých drobných činnostiach a pracovných postupoch manažéra/referenta/lekára/obchodníka atď.? Aj keď vás práca baviť nebude, prinajmenšom zistíte, ako to v takej firme funguje, alebo si uvedomíte, že toto robiť nechcete, vďaka čomu sa môžete zamerať na inú oblasť. Nezabudnite, že každá, aj tá negatívna, skúsenosť sa ráta (zvlášť tá negatívna Vám prinesie omnoho viac). Okrem toho, priučíte sa väčšej zodpovednosti a získate prvú položku do svojho životopisu.
Tretie prikázanie: PLÁNUJTE.
Nebojte sa rozmýšľať nad budúcnosťou. Vôbec nevadí, ak vám plány nevyjdú a ciele sa ešte päťstokrát zmenia. Dôležité je mať plán. Plán na teraz, plán na blízku budúcnosť. Ak neviete, čo chcete v živote dosiahnuť, je to (zatiaľ) v poriadku. Hlavne nad tým rozmýšľajte a zistite, čo vlastne chcete. Veľmi dôležité je totiž ujasniť si, čo vás baví a čo by ste chceli po skončení štúdia robiť. Žiaľ, veľa (a nielen) študentov, má s týmto problém: myslia si, že v ničom nevynikajú, sú (alebo boli) priemernými študentami, neriešia vlastné projekty ani nenavštevujú záujmové krúžky. A viete čo? Nevadí. Nemusíte mať samé Á-čka, každý deň navštevovať nejaký kurz a byť hyper-aktívny. Nemusíte byť najlepší ani “dokonalý”, aby ste niečo dosiahli. Každý z nás nejako začína: podstatné je, aby ste začali čím skôr, ideálne hneď po dočítaní tohto článku (a neodkladajte to na zajtra!).
Prikázanie štvrté: ROBTE NIEČO NAVYŠE.
Čítajte do školy viac, než by ste mali, pracujte viac, buďte iniciatívny. Máte nápad na realizáciu nejakého projektu? Nebojte sa ho zrealizovať, ak je potrebné, oslovte kamarátov, aby vám s tým pomohli. Prečítajte si zaujímavé nápady, ako byť viac iniciatívny.
Prikázanie piate: NECHOĎTE LEN PO VYŠLIAPANÝCH CHODNÍČKOCH.
Niekedy je treba skočiť do buriny! (Neberte doslovne) Chceme tým povedať, aby ste sa nebáli skúšať aj veci, o ktorých ste predtým nerozmýšľali, napríklad podnikanie namiesto istoty vo firme. Iste, potrebujete získať nejaké skúsenosti počas práce v rôznych firmách, ale niektorí z vás môžu byť v takejto práci nešťastní, pretože im nemusí poskytnúť takú mieru sebarealizácie, akú môžu získať pri vlastnom podnikaní. Ak ste plný nápadov, ktoré chcete zrealizovať, nebojte sa podnikania. Nemusíte mať MBA aby ste boli úspešný podnikateľ, najviac sa naučíte praxou. Dôležité je mať cieľ, plán, ako cieľ zrealizovať a odhodlanosť. A nečakajte úspech za jednu noc, na ten si zvyčajne treba počkať niekoľko mesiacov až rokov.
Diskusia
K článku zatiaľ nie sú žiadne komentáre, chcete pridať prvý komentár?