Súcitný kapitalizmus.
Páči sa Ti článok? Klikni na srdiečko 34Kapitalizmus je zaujímavé slovo.
Mnohým ľuďom sa pri ňom naježia na tele všetky chlpy. Predstavia si človeka v obleku, ktorý okolo seba nazhŕňal kopec peňazí, pričom mu ich tam nanosili jeho ťažko pracujúci zamestnanci. Človeka, ktorý na nič nedbá – ani na prírodu, ani na ľudské životy – a bezhlavo sa rúti za svojim cieľom, ktorým nie je nič viac, než bezduché peniaze. Pre úplnosť dodajme, že pri niektorých „kapitalistoch“ to vôbec nie je ďaleko od pravdy.
Pravdupovediac, do stavu v ktorom teraz naša planéta a ľudia na nej sú, ich z veľkej časti doviedli práve títo kapitalisti, rútiaci sa za peniazmi. Drevorubači v amazonských pralesoch, majitelia veľkých gigantov, v ktorých ľudia nie sú ničím iným, ako nahraditeľnými súčiastkami v ľudskom stroji. Podnikatelia, ktorým je jedno, aký škodlivý je ich produkt pre životné prostredie, ľudí čo ho používajú, alebo ho vyrábajú. Žiaľ, vždy boli (a asi aj budú) nenásitní a bezohľadní kapitalisti, ktorí sú presvedčení o tom, že je správne tvoriť zisk aj vtedy, keď to vedie k utrpeniu ľudí a ničeniu planéty.
Tento kapitalizmus však nie je úplne zlý. Minimálne nemá zlý základ – teda, že človek môže na voľnom trhu ponúkať svoje produkty alebo služby, a trh sa riadi prirodzeným dopytom a ponukou. Tento princíp je číra esencia výmeny. Chybné však je to okolo, tá budova, ktorá sa za posledné storočia vybudovala na týchto dobrých základoch. Nemusíme zavrhovať základy, stačí zbúrať budovu. A práve to robí SÚCITNÝ KAPITALIZMUS. Súcitní kapitalisti chcú vytvárať zisk, ale si myslia, že skutočný zisk sa dosahuje tam, kde sa v prvom rade vytvára dobro pre ľudí a pre planétu.
Mohli by sme ho nazvať aj „Kapitalizmus s ľudskou dušou“. Je to o tom, že peniaze (a ľudia, ktorí ich zarábajú) robia veci, ktoré sú prospešné pre svet, planétu a ľudstvo. Že podnikateľom záleží na tom, odkiaľ prišli ich materiály, ako boli vyťažené a spracované. Kto na ich výrobku pracuje. A záleží im aj na každom jednom, kto si ho kupuje. Robia také produkty, ktoré ľuďom pomáhajú, a nie škodia. No a potom zarobené peniaze investujú do toho, aby bol svet lepším miestom pre život. Toto je kapitalizmus, ktorého éra práve prichádza.
Tak ako pôvodný kapitalizmus urobil veľa nedobrého, môže SÚCITNÝ KAPITALIZMUS urobiť veľa dobrého. Rozdiel je v svedomí, ktoré vo vnútri tohto biznisu žije. Človek pri tomto prístupe neurobí nič, o čom by sa nerád dočítal v zajtrajších novinách. Nebude robiť veci, pre ktoré by sa nemohol pozrieť do zrkadla, alebo do očí svojich detí. A použije dobrú silu podnikavého myslenia, ktoré je vlastné každému druhu na zemi (nakoľko esencia podnikania nie je nič viac, ako určité konanie za účelom dobra pre seba a celok), na vyriešenie dôležitých problémov, ktorým dnes spoločne čelíme.
Najdôležitejší na tom všetkom je fakt, že to nie je len nejaká teória napísaná na papieri. A už vôbec to nie je hudba budúcnosti. Na svete už existujú mnohé podniky, ktoré pri výrobe dbajú na planétu a ľudí, a nie sú to žiadne dobročinné organizácie – vykazujú každoročne zdravý zisk. Skúste si hodiť do google napríklad meno Muhammad Yunus a banka Grameen, alebo firmu Finisterre. Zo slovenských vôd môžete vyskúšať napríklad „Debničkárov“, ktorí sa zaoberajú dovozom čerstvých potravín priamo z fariem k ľuďom.
Chce to len odvahu sa do toho pustiť
Príležitosti a aj cesty existujú len ak sme ochotní ich hľadať. Aby sme našli tie lepšie spôsoby na narábanie s našou planétou, musíme chcieť hľadať a nachádzať nové spôsoby pre lepšie fungovanie sveta. Lebo to akým tempom devastujeme našu planétu je veľmi zlé. Ak by sme na našom správaní nič nezmenili, život na Zemi by bol za 200-300 rokov nemožný. Suroviny by boli vyťažené a životné prostredie tak znečistené, že by bol vzduch nedýchateľný, voda by sa nedala piť a pôda by bola natoľko znečistená, že by sa v nej nič neurodilo. Takže inú možnosť vlastne ani nemáme, len zmeniť naše správanie. Mali by sme objavovať nové možnosti, vzdorovať starému mysleniu a prichádzať s novými a lepšími nápadmi. Bude potrebná zodpovednosť, tvorivé nápady a usilovná práca.
George Bernard Shaw raz povedal, že sloboda znamená zodpovednosť a preto z nej má väčšina ľudí strach.
Dá sa to.
Áno, dokonca aj tu na Slovensku sa dá robiť slušné podnikanie, ktoré je priateľské k ľuďom a životnému prostrediu, a navyše zarába „peniaze s dušou“. Chce to len odvahu sa do toho pustiť. Popočúvajte svoje vnútro, a zmeňte tie veci, s ktorými v hĺbke nesúhlasíte. Či už ste zamestnanec, alebo majiteľ, môžete urobiť zmenu k novému svetu. Len stačí, aby ste sa konečne odvážili počúvať svoj vnútorný hlas – a niekedy aj napriek hŕbe zelených papierikov. Pretože SÚCITNÝ KAPITALIZMUS nakoniec vyhrá – o tom som presvedčený, a svet k tomu jasne speje. Je len na Vás, pustiť sa do toho, a pretvoriť firmu na silu, robiacu vo svete dobro. Keď to vezmeme za správny koniec, môžeme zo sily, ktorá tento svet dostala do problémov, vytvoriť silu, ktorá mu pomôže sa z nich vyhrabať.
Myslím, že aj Vy to určite chcete. Tak začnite, a podporte túto zmenu myslenia. Zmeňme kapitalizmus tak, aby sa ľuďom pri tom slove už chlpy ježiť nemuseli. Premeňme postupne dnešný systém na Súcitný kapitalizmus a myslím, že to nebudeme ľutovať. A nielen my, ale aj celý svet okolo nás.
Foto: goodfon.com
Diskusia
K článku zatiaľ nie sú žiadne komentáre, chcete pridať prvý komentár?